Teknik öğrenim ağırlıklı vakıf üniversitesi yolda

 YÖK onay verdi; Kayseri Yüksek Öğrenim ve Yardım Vakfı kolları sıvadı. Artık, iş çevrelerinin hayallerini süsleyen 'teknik öğrenim' ağırlıklı vakıf üniversitesi de yolda. Mayısta temel atılacak; bu kentin toprakları, Melikşah Üniversitesi'nin ardından Nuh Naci Yazgan Vakıf Üniversitesi'ne de kucak açacak.

Söylendiğine göre, arsa sorununa çözüm bulmak, üniversite için gerekli "olur"u almak, pek de kolay olmamış. Örneğin YÖK; üniversitenin kurulacağı alanı, uygulanacak 'plan'ı ve de altyapı hizmetlerinin 'kriterler'e uyup uymadığını görmeden "onay" vermemiş. Vakıf yöneticilerinden 'brifing' alınmış. Özellikle üniversitenin adı üzerinde durularak, niye Nuh Naci Yazgan adında ısrar edildiği sorulmuş.

Vakıf başkanı Mustafa Nevzat Özhamurkar, 'zahmetli' buna karşın 'onurlu' bir görev üstlenmiş olmanın heyecanını yaşayanlardan. "Benimsenen isim konusunda önce tereddütler vardı. "Nuh Naci" adında ısrarlı oluşumuzun gerekçesini anlatınca, anlayış gösterildi ve isteğimiz kabul edildi" diyor.

Kimdir, nasıl bir görüşün sahibidir; dilerseniz saygı ile anarak, bir nebze de biz söz edelim merhum Nuh Naci'nin kişiliğinden; Nuh Naci Yazgan (1886-1947) Kayseri'nin yetiştirdiği seçkin işadamlarından biri. Gençlik yıllarında bir kamu kuruluşunda çalışır. Burada katiplik yaptığı için "Katipzade" lakabıyla anılır. Sonra iş hayatına atılarak halı ticaretiyle uğraşır. Milli mücadele döneminin etkin isimlerindendir. Mustafa Kemal Paşa'nın kurduğu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin Kayseri Şube Başkanlığını yapar. Sivas Kongresi'ne Kayseri temsilcisi olarak katılır. 1923'te Kayseri'den milletvekili seçilir; ancak "politika ehline gerek, ben bu işi yapamıyorum" diyerek vekillikten istifa eder.

İşadamı Nuri Has (Kadir Has'ın babası) ile birlikte Adana'da 'Milli Mensucat" fabrikasını kurar. Genç yaşta kaybettiği oğlu Hakkı'nın anısına, Kayseri Köylü Talebe Yurdu'nu, kendi adına Kayseri Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ni yaptırarak halka armağan eder. İstanbul Laleli'de Kayseri Yüksel Tahsil Öğrenci Yurdu'nu yaptırıp, üniversite öğrenimi için İstanbul'a giden Kayserili binlerce öğrenciye ilim ve irfan kapılarının açılmasında öncülük eder. Kayseri'de, Adana'da, İstanbul'da genç kuşaklara armağan edilen 3 lisede, yine "Yazgan ailesi"nin imzası var.

Nuh Naci, "fazilet ve hayırseverlik timsali"dir. İş hayatı boyunca "Ticarette hileye itibar eden, iflah etmez" görüşünü özümsemiş ve bu görüşün savunuculuğunu yapmış örnek bir işadamıdır. Bir vefa örneği sergilenerek, müstakbel üniversiteye, bir bakıma Kayseri Yüksek Öğrenim ve Yardım Vakfı'nın 'isim babası' olan Nuh Naci Bey'in adının verilmesi, her türlü takdirin ötesinde, anlamlı bir duruştur. Emeği geçenlerin içtenlikle alkışlanması gerekir

20.04.2009 Kobiden Haber Sitesi

 Yukarı