Kayseri'ye yeni üniversite

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi geliyor

Karatay, Toros, İstanbul Medipol, Mevlana ve Nuh Naci Yazgan adlarıyla 5 yeni vakıf üniversitesi kuruluyor.TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edilen kanun tasarısıyla, Konya’da Karatay ve Mevlana, Mersin’de Toros, İstanbul’da İstanbul Medipol ve Kayseri’de Nuh Naci Yazgan üniversitelerinin kurulması öngörülüyor.

"Nuh Naci Yazgan Üniversitesi kuruluyor"

Hızlı bir sanayileşme süreci yaşayan Kayseri'de kalifiye eleman sorununa çözümler arayan iş dünyasını ikinci üniversite heyecanı sardı. İş çevrelerinin 7 yıldır gündeminden düşmeyen üniversite projesi sonunda hayata geçiriliyor. Kayseri Yüksek Öğrenim Vakfı, kentte endüstri için mühendis ve teknik eleman yetiştirmek amacıyla teknoloji ağırlıklı ikinci üniversite kurmak için başlattığı çalışmaları sonuçlandırmak üzere. Vakfın, Erkilet beldesi ile Oymaağaç köyü arasındaki 280 bin metrekarelik alanda kurmayı planladığı vakıf üniversitesinin etüd ve master plan çalışmaları tamamlandı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gerekli onay alındı ve son aşama olarak YÖK'ün onayı bekleniyor.

"Sırada YÖK başvurusu var"

Kayseri Yüksek öğrenim ve Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Nevzat Özhamurkar, kurulacak vakıf üniversitesine sanayici ve işadamlarının büyük destek verdiğini belirterek, "Kayseri'nin gündeminde birkaç yıldan beri ikinci üniversite var. Sonunda, bu görevi vakfımız üstlendi. Vakfımız bugüne kadar binlerce öğrenciye yüksek öğrenim yapma olanağı sağladı. Erciyes Üniversitesi'nin kurulması ve gelişmesinde etkin rol oynadı. Vakıf, üniversitesini kurma işlevinde de başarılı olacağımıza inanıyorum. Öncelikle hedefimiz; endüstri için mühendis yetiştirecek, fakülte ağırlıklı bir üniversite kurmak ve kısa zamanda hayata geçirmek. Zahmetli ama onurlu bir görev üstlendik. Arsa işi tamam. üniversite için Vakıflar Genel Müdürlüğü onay verdi. Sırada YÖK başvurusu var. Dünya ticaretinde rekabetin arttığı, ekonomide eğitimin ön plana çıktığı şu dönemde, vakıf yöneticilerinin tercihi "kalifiye" teknik eleman yetiştirecek bir üniversiteden yana" dedi.

Özhamurkar, arsa ve onay süreçlerinin uzun zaman aldığını kaydederek, "Etüd ve plan çalışmaları bile bir yıl sürdü. Kayseri vakıf üniversitesi, şehrin kuzey batısında ve Erkilet beldesi ile Oymaağaç köyü arasındaki 280 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak şekilde planlandı. Kampus alanı ileride ihtiyaca göre büyüyecek ve 2.5 milyon metrekarelik konuma ulaşabilecek. Etüd ve master plan çalışmaları, özel mimar gruplarınca yürütüldü. Böylelikle altyapı ve YÖK başvurusu için zemin hazırlanmış oldu" dedi.

"Sanayi için kazanım olur"

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, kurulacak vakıf üniversitesinin, özellikle Kayseri sanayii için önemli bir kazanım olacağına inandığını kaydederek, "Sanayi kuruluşlarının kalifiye eleman sorununa çözüm getirilmeli. Eğitime dayalı her türlü girişimin yanındayız. Bölgemizdeki üniversite girişimleri bazı pürüzler nedeniyle sonuçsuz kaldı. Biz sanayi kuruluşlarının kalifiye eleman ihtiyacı için bölgede kurulacak teknik liselere açığız.

Nitekim, Türkiye Tekstil Sanayi Vakfı bölge yönetimince tahsis edilen 22 bin metrekarelik bir alan üzerinde 10 milyon dolar harcama yaparak işletmeler üstü Tekstil Eğitim Merkezi kuruyor. ECA firmasının mesleki teknik lise kurma talebi var. Biz başta metal ve gıda olmak üzere değişik sektörlerde sınıflar açarak eğitim yapacak liselere açığız. Arsa tahsis ediyor, özel teşvikler uyguluyoruz" diye konuştu.

"Her türlü desteği vereceğiz"

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, sanayi sektörünün eğitilmiş teknik elemana ihtiyacı olduğunu ve kurulacak üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, "Dünya ile rekabet ortamı giderek artıyor. Dolayısıyla eğitimin önemi geçmişe göre çok daha fazla hissediliyor. Eğitimin önemini çok iyi bilen Anadolu sanayicisi artık gelişmek ve rekabet edebilmek için eğitime ayırdığı payı artırmaktan kaçınmıyor.

Sanayiciler olarak eğitim konusunda teoriden çok pratiğe önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizde eğitim yapısı ne yazık ki teorik ağırlıklı derslerden oluşuyor. İstihdam edilecek bir teknik eleman okuldan mezun olduktan sonra gideceği işyerinde zorluk çekmemeli ve o işyerini kısa sürede yönlendirebilmeli. Bizlerde aynı aşamalardan geçtik, adapte olmakta sorun yaşadık" dedi.

"İlk girişim OSB'de başlatılmıştı"

Kayseri'de ikinci üniversiteye duyulan gereksinim 2000'li yılların başında gündeme geldi. özellikle sanayi sektörü 'teknik amaçlı' eğitim yapacak bir üniversitenin önemi üzerinde durarak ikinci üniversiteyi sürekli gündemde tuttu. 2003'te üniversite için Kayseri OSB'de arsa ve ödenek ayrıldı.

Dönemin KAYSO başkanı olan Mustafa çapar, o tarihlerde sanayi odası ve OSB yönetimi olarak teknik amaçlı, pratik ağırlıklı derslerin okutulacağı bir üniversite kurulması için çalışma başlattıklarını ifade ederek, "Hatta OSB içinde 100 bin metrekarelik bir arsa ile 3 milyon ödenek bile ayırmıştık. Ancak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bölgenin görevleri arasında üniversite kurma işlevi olmadığını, bunun vakıf üniversitesi kurma yoluyla mümkün olabileceğini bildirdi. Biz de Üniversite-Sanayi İşbirliği Vakfı'na yönelerek, bu vakfın öncülüğünde üniversiteyi kurmak istedik. Vakıf aktif olamayınca üniversite kurma görevine Kayseri Yüksek Öğrenim ve Yardım Vakfı sahip çıktı" dedi.

Kayseri.net.tr

 Yukarı