E-Posta Kullanım Kuralları

Üniversitemizde elektronik posta hizmetini, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı sunmaktadır. Bu hizmet sunulurken gerek bilişim ile ilgili yasal düzenlemeler gerekse yüksek kaliteli ve güvenli e-posta hizmeti vermek amacıyla, sunum ve kullanımının belirli kurallar çerçevesinde verilmesi gerekmektedir.

Tüm e-posta işlemlerinin belirli bir kullanım politikası çerçevesinde yapılması, sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşturulması için gereklidir. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi akademik ve idari personel ile öğrencileri, kuruma ait elektronik posta adresine sahip olmalıdır.

 E-posta Adresi Kuralları 

E-posta “kullanıcı” adıyla yapacağı her türlü işlemden bizzat e-posta adresi sahibi sorumludur.

E-posta servisinin kullanımı sırasında kaybolacak, ve/veya eksik alınacak, yanlış adrese iletilecek bilgi, mesaj ve dosyalardan Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı sorumlu değildir.

Kullanıcı, hizmet hakkının sadece kendisinde olduğunu, bu hakkın kullanımına ilişkin kullanıcı adı ve parolanın sadece kendisinde olduğunu kabul eder.

Kullanıcı, hesabında pornografik içerikli resim, animasyon, video v.b. bulunduramaz, benzeri içerkli sitelere link veremez.

Kullanıcı, hesabını ticari ve kar amaçlı olarak kullanamaz. Çok sayıda kullanıcıya toplu halde reklam, tanıtım, duyuru v.b amaçlı (SPAM) e-posta gönderemez.

Bazı virüsler e-posta kullanıcı bilgi ve izni olmadan kullanıcı adres defterindeki e-posta hesabı bulunan kişilere virüslü mesajlar gönderebilir. Bu nedenle e-posta kullanıcısı bilgisayarında anti-virüs programının yüklü olmasından ve yeni çıkan virüslere karşı programın güncel tutulmasından kendisi sorumludur. Bu sebeple doğabilecek her türlü zarara karşı sorumluluğu kabul eder.

Burada yazılı olmayan kurallar için genel hükümler geçerlidir.

E-posta Adresi Gizlilik İlkeleri

Üniversitemiz’den e-posta adresi alan kişi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı' nın belirleyeceği bir “kullanıcı adı” ve kendisinin belirleyeceği bir “parola”ya sahip olur. “Kullanıcı adları tüm personel için “adıın birinci harfi ve soyad” ve öğrenci için "öğrencinumarası" formatındadır.

“Parola” sadece kullanıcı tarafından bilinir. Kullanıcı dilediği zaman parolasını değiştirebilir. Parolanın seçimi ve korunması tamamıyla kullanıcının sorumluluğundadır.Bilgi İşlem Daire Başkanlığı parola kullanımından doğacak problemlerden kesinlikle sorumlu değildir.

Elektronik posta kullanıcıları, parola ya da güvenlik bilgilerinin başka kişi ya da kişilerce ele geçirilmesi durumunda kendisi tarafından parola değişikliği yapılabileceğini bildiğini ve önlemini almak zorunda olduğunu kabul eder.

Elektronik posta kullanıcıları, parola ya da güvenlik bilgilerinin başka kişi ya da kişilerce ele geçirilmesi durumunda, bu durumu en kısa sürede Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na bildirmeyi kabul eder.
 Yukarı