Haberler

Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinin ASPİLSAN İlgisi…
Tarih: 13.12.2017

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerine yönelik “Girişimcilik ve İş Hayatı” konulu konferans düzenlendi. Konferansa, ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy konuşmacı olarak katıldı.

Yazılım Kulübü tarafından Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Genel Müdür Ferhat Özsoy konferansta, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere sivil sektöre de yönelik birçok yerli enerji sistemleri, güç üniteleri ve batarya üretimi gerçekleştiren ASPİLSAN Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında ayrıntılı bilgiler verdi ve deneyimlerini Üniversitelilerle paylaştı. ASPİLSAN bünyesinde uçak, İHA, helikopter enerji sistemleri, telsiz, telefon, batarya ve şarj sistemleri, medikal teknoloji sitemleri, güç üniteleri ve bataryaları ürettiklerini ve birçok Ar-Ge çalışmasına imza attıklarını belirten Genel Müdür Ferhat Özsoy, “ASPİLSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin telsizlerde kullanılacak pilini üretmek üzere, Kayserili vatandaş ve kuruluşların yaptıkları bağışlarla kurulmuştur. Bu, Türkiye için tektir, ilktir. Milletin parasıyla kurulmuş bir şirkettir. Bu bizim sorumluluklarımızı arttırmaktadır. ASPİLSAN başlangıçta Nikel Kadmiyum şarj edilebilir piller üretmiştir. Bunun sebebi de Türk Silahlı Kuvvetlerin telsiz ve telefonlarında kullanılan pilleri Amerika’dan geliyordu. Piller ömürlü malzemedir. Bu pillerin çoğu yolda gelirken ömrünü tamamlıyordu ve işlevini yerine getirmiyordu. Bunun üzerine ASELSAN’ın da ihtiyaçlarını gidermek maksadıyla ASPİLSAN kurulmuştur” dedi.

Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, konferans sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Kerim Güney’i makamında ziyaret etti. Rektörümüz Prof. Dr. Kerim Güney, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Özsoy’a Üniversiteleri hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

Haber Arsiv


Yukarı