Haberler

Üniversitemizde Dünya Engelliler Günü Etkinliği
Tarih: 4.12.2017

Üniversitemizde Engelsiz Yaşam Kulübü, Dünya Engelliler Günü sebebiyle “Farkında Olmak Yetmez, Deneyimle!” konulu bir etkinlik düzenledi.

Engelsiz Yaşam Kulübü, Mühendislik Fakültesi’nde düzenlediği etkinlikte tekerlekli sandalye ve göz bandı kullanarak öğrencilerin, görme ve bedensel engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları deneyimlemelerini sağladı. Engelli bireylerin yaşadıklarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için düzenlenen etkinlikte öğrenciler, tekerlekli sandalyeye oturarak engelli rampalarını kullanmayı, asansöre binmeyi, sınıflara girmeyi ve tuvaletleri kullanmayı denerken, göz bandı takan öğrenciler de görmeden hareket etmenin ve bireysel ihtiyaçlarını karşılamanın ne kadar zor olduğunu deneyimlediler.

Engelli bireylerin yaşamlarını tekerlekli sandalye ve göz bandı ile deneyimleyen öğrenciler, “Herkes engelli nedir? Engellilerin karşılaştıkları zorluklar nedir? bildiğimizi iddia ediyoruz. Ancak, bir tekerlekli sandalyeye oturduğumuzda ya da gözlerimizi kapatıp her yer simsiyah olduğunda, iddia ettiğimiz gibi olmadığını görüyoruz” diye konuştu.

 

Haber Arsiv


Yukarı